Програма
#minaret
Преди 1 000 години Голямата джамия в Алепо имало #minaret, което се издигнало гордо над града. Днес то е купчина руини. Войната в Сирия унищожи душата на Белия град. Едно от най-древните и величествени достижения на човешката история, култура и знания. Алепо днес е като Бейрут, Ерусалим, Грозни или Берлин вчера. Всичко тече и се променя – и се помни, както победителите налагат.
Днес наблюдаваме въртоп от социални, религиозни и политически конфликти. Една „голяма чаршия“ от загубени ценности и промити мозъци. Наблюдаваме отвратително шествие на екстремизъм, консерватизъм, фанатизъм. Какво обаче правим, когато пред очите ни изчезват хора и градове, идеи и цивилизации, минало и бъдеще? Можем ли да спрем войната? Можем ли да направим нещо? Или вече свикнахме с черните хроники от този размирен регион?
Водещият ливански хореограф Омар Раджех избра Пловдив за предпремиера на #minaret.
#minaret е поредната творба срещу безмълвието, безсилието пред разрухата и погазването на човешките права. Това е поредният спектакъл – съпротива срещу войната като даденост и насилието като нещо абстрактно, далечно за наблюдаващите отблизо или отдалеч във визитката на Раджех. Той е един от най-влиятелните световни артисти от Арабския свят с редица европейски копродукции. Той не иска да ни плаши, нито да наложи определена гледна точка към войната. Защото изкуство на танца може да бъде и носител на промяната. Особено в тази напоена с кръв част на света.
ПРЕДПРЕМИЕРА – 21 септември 2018, ONE DANCE WEEK, Дом на културата „Борис Христов“ – Пловдив
ОФИЦИАЛНА ПРЕМИЕРА – 29 – 30 септември 2018, ROMAEUROPA Festival, Teatro Argentina – Рим
АЛЕПО
Разположен на кръстопът на търговски пътища, Алепо възниква преди няколко хилядолетия. Това е един от най-величествените и стари градове, с основно политическо и културно значение – център на арабската култура и традиция, особено по отношение на музиката.
Алепо и други важни градове в региона, сред които Багдад, Дамаск, Ерусалим и Бейрут, бяха лишени от техните функции чрез разрушение, окупация, агресия, екстремизъм или бедност. Тези градове, които някога бяха своеобразни минарета на арабската култура, потънаха в радикализация, бедност или смълчаване. Ето защо те трябва да бъдат преоткрити наново, но не през призмата на национализма и реваншизма, а на човешката култура и ценностите като многообразие, толерантност и стремеж за усъвършенстване.
ОМАР РАДЖЕХ
Омар Раджех е хореограф, танцьор и директор на компанията Omar Rajeh | Maqamat, която основава през 2002-а година. Завършва театрално и танцово изкуство в Ливанския университет и в Университета на Съри, Англия. Автор е на 15 завладяващи и силни спектакли, представяни в Европа, Арабския свят, Канада и Корея.
Наричан „основател на съвременната танцова сцена в Ливан“, Раджех вплита социални и политически проблеми от ежедневието в родния му град Бейрут. Той непрекъснато опитва да осмисли индивидуалното присъствие и физическите измерения на тялото в социо-политически и човешки план, което отчетливо се наблюдава в неговата работа.
OMAR RAJEH | MAQAMAT
Omar Rajeh | Maqamat е платформа за експерименти, нововъведения и развитие на съвременната танцова култура в Ливан и Арабския регион. Въвеждайки нови идеи за движение и концепции за тялото на сцената, компанията цели артистичност, социална продуктивност, креативност, модернизация и свобода на изразяването.
Основана през 2002-а година от Омар Раджех в Бейрут, компанията бързо се превръща в основна организацията за създаване и развитие на съвременното танцово изкуство в Ливан. Компанията подкрепя и представя талантливи местни артисти, а част от трупата ѝса танцьори от региона, Европа и Азия. Сред основните ѝ постижения е основаването на BIPOD – Международната танцова платформа в Бейрут, който навърши 14 години.
Продължителност: 60 минути
Концепция и хореография: Омар Раджех
Музикална композиция: Махмуд Туркмани, Пабло Паласио
Изпълнители: Антониа Крушел, Чарли Принс, Миа Хабис, Мунсук Чой, Омар Раджех, Ямила Кодр
Група на живо: Джос Тъмбъл (перкусии), Махмуд Туркмани (уд), Пабло Паласио (интерактивно озвучаване), Зиад Ел Ахмади (уд)
Глас: Наим Асмар
Real-Time технология за анализ на движенията: Instituto Stocos
Осветление: Гай Хоар
Видео артист: Игор Гама
Оператор на дрон: Хади Бу Аяш
Костюми: Миа Хабис
Технически директор: Кристиан Франсоа
Звуков инженер: Филип Балзе
Мениджър участия: Ейми Кепа
Продукция: Omar Rajeh | Maqamat
Копродукция: Фестивал Romaeuropa, Международен танцов фестивал BIPOD, HELLERAU – Европейски център на изкуствата в Дрезден
С подкрепата на: Tanzfabrik Berlin, Charleroi Dansе, apap – advancing performing arts project
Сценичната настилка е предоставена от Harlequin Flooring
Снимки: Stephan Floss
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
【K(-A-)O】& [ЛЮБОВ]
Японският хореограф Кенджи Шинохе представя два солови спектакъла, посветени на днешния човек. С 【K(-A-)O】той как описваме чувствата в днешната информационна ера. Какво се крие зад емотиконите? Искрена ли е виртуалната усмивка? Как да си върнем истинските чувства? В [ЛЮБОВ] хореографът представя историята преди любовната история. Можем ли да обичаме различно, ако всички живеем по стереотип.
КЕНДЖИ ШИНОХЕ
Кенджи Шинохе учи танцово изкуство в Япония и Германия. Участва в солови спектакли и ръководи компаниите Die Tokyo Dance Crew и ELTEN. Носител на престижни награди, сред които Sawamoto Tokumi Prize в Япония, както и Голямата награда и Наградата на публиката на Международния фестивал за танцов театър в Германия.
【K(-A-)O】
…В интернет имаме неутрални лица. Когато общуваме онлайн, имаме избор да бъдем и щастливи, и нещастни, и да се преструваме. В този момент можем да фалшифицираме емоции, които не изпитваме. Използваме емотикони и символи, за да предадем емоциите накратко. И докато правим това, неизмеримите и необятни чувства обедняват и опростяват.
Продължителност: 20 минути
Хореография и изпълнение: Кенджи Шинохе
[ЛЮБОВ]
Хореографът излиза на сцената, заобиколен от обичайности – тениска, табела, смартфон. Той представя доминиращата култура. Той следва другите. Съвсем обикновен артист. Съвсем обикновен човек. Нищо оригинално. И как тогава да обича нещо или някого, без да бъде като всички?
Продължителност: 20 минути
Хореография и изпълнение: Кенджи Шинохе
Драматургия: Рицуко Мацуока
Специални благодарности на: Арън Самюел Дейвис, Елена Луис Искандар
ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ
ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ представя идеята за човешкия живот като издирване на съкровеното, пътешествие за скрити съкровища, душевно археологическо проучване за смисъла. Вече три десетилетия Димитрис Папайоану режисира въображаеми, абсурдни, циркови светове на сцената. Човешите тела се превръщат в бойни полета, взаимодействат със сурови материали, сливат се в хибриди, усилвайки оптическите илюзии, в които той е толкова добър.
Спектакълът не се препоръчва за деца под 14 г.
Художественото образование на Папайоану обяснява зрелищните декори и запомнящите се картини на неговите спектакли, в които талантливият грък жонглира с препратки от историята на изкуствата, разнообразни техники и изразни средства, идеите за нашия произход. Целта му е да освети възвишеното в земното.
Премиерата на „ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ“ се състоя на 24 май 2017 в Атина. Спектакълът обра овациите на публиката на два континента, включително в Сеул, Тайпе, Париж, Мадрид, Барселона, Неапол, Стокхолм, Базел и Белград. Положителни оценки валят и от критиците. В. „Катемарини“ определи продукцията като „галерия на истината“, а испанското издание El Periódico – като „пътуване към най-скритите места на съществуването“.
*В представлението има моменти на голота
ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ
ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ е вселената, както би я видяло дете. Или може би глупак. Или може би просто истински артист. – Киара Реале, racnamagazine.it
Зрелищните tableau vivant (бел. ред. – „живи картини“) на Димитрис Папайоану са изящна храна за сетивата. “Великият укротител“ е засищаща хапка. Пристрастяващо за гледане. – Хуан Карлос Оливарес Падиля, EL PAIS
ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ е съвършеният отговор на страната, натоварена с репутацията, че някога е изобретила нашите политически ценности и нашия театър. – Вейбранд Шаап, cultureelpersbureau.nl
ДИМИТРИС ПАПАЙОАНУ
Димитрис Папайоану е автор на повече от 25 продукции – от интимни постановки пред малцина зрители, до масови спектакли със стотици участници на олимпийските стадиони в Атина и Баку. Неговите сюрреалистични, изумителни като сценография и дълбоки по смисъл спектакли вече три десетилетия са висш пилотаж в света на изпълнителските изкуства. Той е артист за всяка сцена – от ъндърграунд пространства до големи театри и стадиони, от древния амфитеатър в Епидавър до Théâtre de la Ville в Париж и Teatro Olimpico във Виченца.
Димитрис Папайоану е носител на редица отличия, сред които Специалната награда на Европейските театрални награди, раздадени в края на 2017-а, заради неговия „тотален театър, с очевидна зрялост на изразните средства“. В средата на май тази година Папайоану стана първият нов автор, създал постановка за трупата на легендарната Пина Бауш във Вутерпал.
Роден в Атина през 1964 година, Димитрис Папайоану нашумява като художник, илюстратор и автор на комикси, преди да превземе висините на изпълнителските изкуства като режисьор, хореограф, танцьор, сценограф, дизайнер на костюми, грим и осветление. Той е ученик на легендарния гръцки художник Янис Царухис и завършва известното Училище за изящни изкуства в Атина.
През 1986-а Папайоану основава Edafos Dance Theatre като трибуна за авторските му продукции от физически театър, експериментален танц и пърформанс.
От ъндърграунда компанията оспорва наложените разбирания в изкуството и бързо печели нарастващ кръг от последователи. Спектакълът “Медея“ (1993) павира пътя към големите сцени и днес се смята за особено значим. За 17 бурни години Edafos Dance Theatre оставя дълбока среда в артистичния живот на Гърция.
Папайоану става широко известен като автор на грандиозните церемонии по откриване и закриване на Летните олимпийски игри в Атина (2004), в които участват хиляди доброволци. Две години по-късно, със спектакъла “2“, Димитрис вече поставя авангардни творби в големите театри в Атина. Експериментът се оказва успешен, постановките се играят редовно и чупят рекорди, разпродавайки над 100 000 билети.
Папайоану продължава с театралните експерименти в голям мащаб – спектакълът „NOWHERE“ за откриването на реконструирания Национален театър на Гърция (2009), и INSIDE (2011) в Pallas Theater (2011). През следващата година, връщайки се към основите на творчеството си, Папайоану представя „PRIMAL MATTER“ на Фестивала в Атина и стъпва отново на сцената след 10-годишна пауза. Търсенето на изчистена естетика и непринуденост води до „STILL LIFE“ (2014) – първият спектакъл, с който Папайоану тръгва на продължително турне в Европа, Южна Америка, Азия и Австралия.
През 2015-а се провеждат първите Европейски игри в Баку и талантливият грък отново дирижира откриващата церемония.
ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ (2017) е първата международна копродукция на Папайоану с десет партньори, включително Фестивала за изпълнителски изкуства в Авиньон.
Продължителност: 100 минути
Хореография, визуализация и режисура: Димитрис Папайоану
Изпълнители: Павлина Андриопулу, Костас Хрисафидис, Димитрис Кицос, Йоанис Михос, Евангелиа Ранду, Калиопи Симу, Дросос Скотис, Христос Стринопулос, Йоргос Циантулас, Алекс Вангелис
Сътрудник сценография и режисура: Тина Дзока
Сътрудник костюми: Ангелос Мендис
Сътрудник светлинен дизайн: Eвина Василакопулу
Сътрудник звук: Гиоргос Пулиос
Звуков дизайн: Костас Михопулос
Музика: Йохан Щраус – син, „На хубавия син Дунав“
Музикална адаптация: Стефанос Друсиотис
Дизайн скулптури: Нектариос Дионисатос
Костюми – художик: Мария Илия
Изпълнителен продуцент и помощник – режисьор: Тина Папаниколау
Помощник – режисьор: Стефанос Друсиотис
Ръководител репетиции: Павлина Андриопулу
Технически директор: Манолис Вицаксакис
Сценичен мениджър: Динос Николау
Асистент озвучаване: Николас Казазис
Асистент сценография: Мари Антонопулу
Асистент скулптори: Мария Папайоану, Константинос Костис
Асистент продукция: Дзела Христопулу
Мениджър участия и международни контакти: Julian Mommert
Асистент изпълнителен продуцент: Кали Кавата
Продукция на: Onassis Cultural Centre, Атина
Копродуценти: CULTURESCAPES Greece 2017 (Швейцария), Dansens Hus Sweden (Швеция), EdM Productions, Festival d’Avignon (Франция), Fondazione Campania dei Festival – Napoli Teatro Festival Italia (Италия), Les Théâtres de la Ville de Luxembourg (Люксембург), National Performing Arts Center-National Theater & Concert Hall | NPAC-NTCH (Тайван), Seoul Performing Arts Festival | SPAF (Корея), Théâtre de la Ville – Paris / La Villette – Paris (Франция)
Изпълнителен продуцент: 2WORKS
С подкрепата на: ALPHA BANK и MEGARON – THE ATHENS CONCERT HALL
Снимки: Julian Mommert
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
ИЗВЪНРЕДНО: ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ
ТРЕТА ИЗВЪНРЕДНА ДАТА ЗА ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ ОТ ДИМИТРИС ПАПАЙОАНУ
ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ представя идеята за човешкия живот като издирване на съкровеното, пътешествие за скрити съкровища, душевно археологическо проучване за смисъла. Вече три десетилетия Димитрис Папайоану режисира въображаеми, абсурдни, циркови светове на сцената. Човешите тела се превръщат в бойни полета, взаимодействат със сурови материали, сливат се в хибриди, усилвайки оптическите илюзии, в които той е толкова добър.
Спектакълът не се препоръчва за деца под 14 г.
Художественото образование на Папайоану обяснява зрелищните декори и запомнящите се картини на неговите спектакли, в които талантливият грък жонглира с препратки от историята на изкуствата, разнообразни техники и изразни средства, идеите за нашия произход. Целта му е да освети възвишеното в земното.
Премиерата на „ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ“ се състоя на 24 май 2017 в Атина. Спектакълът обра овациите на публиката на два континента, включително в Сеул, Тайпе, Париж, Мадрид, Барселона, Неапол, Стокхолм, Базел и Белград. Положителни оценки валят и от критиците. В. „Катемарини“ определи продукцията като „галерия на истината“, а испанското издание El Periódico – като „пътуване към най-скритите места на съществуването“.
*В представлението има моменти на голота
ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ
ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ е вселената, както би я видяло дете. Или може би глупак. Или може би просто истински артист. – Киара Реале, racnamagazine.it
Зрелищните tableau vivant (бел. ред. – „живи картини“) на Димитрис Папайоану са изящна храна за сетивата. “Великият укротител“ е засищаща хапка. Пристрастяващо за гледане. – Хуан Карлос Оливарес Падиля, EL PAIS
ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ е съвършеният отговор на страната, натоварена с репутацията, че някога е изобретила нашите политически ценности и нашия театър. – Вейбранд Шаап, cultureelpersbureau.nl
ДИМИТРИС ПАПАЙОАНУ
Димитрис Папайоану е автор на повече от 25 продукции – от интимни постановки пред малцина зрители, до масови спектакли със стотици участници на олимпийските стадиони в Атина и Баку. Неговите сюрреалистични, изумителни като сценография и дълбоки по смисъл спектакли вече три десетилетия са висш пилотаж в света на изпълнителските изкуства. Той е артист за всяка сцена – от ъндърграунд пространства до големи театри и стадиони, от древния амфитеатър в Епидавър до Théâtre de la Ville в Париж и Teatro Olimpico във Виченца.
Димитрис Папайоану е носител на редица отличия, сред които Специалната награда на Европейските театрални награди, раздадени в края на 2017-а, заради неговия „тотален театър, с очевидна зрялост на изразните средства“. В средата на май тази година Папайоану стана първият нов автор, създал постановка за трупата на легендарната Пина Бауш във Вутерпал.
Роден в Атина през 1964 година, Димитрис Папайоану нашумява като художник, илюстратор и автор на комикси, преди да превземе висините на изпълнителските изкуства като режисьор, хореограф, танцьор, сценограф, дизайнер на костюми, грим и осветление. Той е ученик на легендарния гръцки художник Янис Царухис и завършва известното Училище за изящни изкуства в Атина.
През 1986-а Папайоану основава Edafos Dance Theatre като трибуна за авторските му продукции от физически театър, експериментален танц и пърформанс.
От ъндърграунда компанията оспорва наложените разбирания в изкуството и бързо печели нарастващ кръг от последователи. Спектакълът “Медея“ (1993) павира пътя към големите сцени и днес се смята за особено значим. За 17 бурни години Edafos Dance Theatre оставя дълбока среда в артистичния живот на Гърция.
Папайоану става широко известен като автор на грандиозните церемонии по откриване и закриване на Летните олимпийски игри в Атина (2004), в които участват хиляди доброволци. Две години по-късно, със спектакъла “2“, Димитрис вече поставя авангардни творби в големите театри в Атина. Експериментът се оказва успешен, постановките се играят редовно и чупят рекорди, разпродавайки над 100 000 билети.
Папайоану продължава с театралните експерименти в голям мащаб – спектакълът „NOWHERE“ за откриването на реконструирания Национален театър на Гърция (2009), и INSIDE (2011) в Pallas Theater (2011). През следващата година, връщайки се към основите на творчеството си, Папайоану представя „PRIMAL MATTER“ на Фестивала в Атина и стъпва отново на сцената след 10-годишна пауза. Търсенето на изчистена естетика и непринуденост води до „STILL LIFE“ (2014) – първият спектакъл, с който Папайоану тръгва на продължително турне в Европа, Южна Америка, Азия и Австралия.
През 2015-а се провеждат първите Европейски игри в Баку и талантливият грък отново дирижира откриващата церемония.
ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ (2017) е първата международна копродукция на Папайоану с десет партньори, включително Фестивала за изпълнителски изкуства в Авиньон.
Продължителност: 100 минути
Хореография, визуализация и режисура: Димитрис Папайоану
Изпълнители: Павлина Андриопулу, Костас Хрисафидис, Димитрис Кицос, Йоанис Михос, Евангелиа Ранду, Калиопи Симу, Дросос Скотис, Христос Стринопулос, Йоргос Циантулас, Алекс Вангелис
Сътрудник сценография и режисура: Тина Дзока
Сътрудник костюми: Ангелос Мендис
Сътрудник светлинен дизайн: Eвина Василакопулу
Сътрудник звук: Гиоргос Пулиос
Звуков дизайн: Костас Михопулос
Музика: Йохан Щраус – син, „На хубавия син Дунав“
Музикална адаптация: Стефанос Друсиотис
Дизайн скулптури: Нектариос Дионисатос
Костюми – художик: Мария Илия
Изпълнителен продуцент и помощник – режисьор: Тина Папаниколау
Помощник – режисьор: Стефанос Друсиотис
Ръководител репетиции: Павлина Андриопулу
Технически директор: Манолис Вицаксакис
Сценичен мениджър: Динос Николау
Асистент озвучаване: Николас Казазис
Асистент сценография: Мари Антонопулу
Асистент скулптори: Мария Папайоану, Константинос Костис
Асистент продукция: Дзела Христопулу
Мениджър участия и международни контакти: Julian Mommert
Асистент изпълнителен продуцент: Кали Кавата
Продукция на: Onassis Cultural Centre, Атина
Копродуценти: CULTURESCAPES Greece 2017 (Швейцария), Dansens Hus Sweden (Швеция), EdM Productions, Festival d’Avignon (Франция), Fondazione Campania dei Festival – Napoli Teatro Festival Italia (Италия), Les Théâtres de la Ville de Luxembourg (Люксембург), National Performing Arts Center-National Theater & Concert Hall | NPAC-NTCH (Тайван), Seoul Performing Arts Festival | SPAF (Корея), Théâtre de la Ville – Paris / La Villette – Paris (Франция)
Изпълнителен продуцент: 2WORKS
С подкрепата на: ALPHA BANK и MEGARON – THE ATHENS CONCERT HALL
Снимки: Julian Mommert
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
НОЩ
Не подценявайте нощта. Тя е по-жива, отколкото си мислите. През нощта може да се случи всичко. Навсякъде.
Предградия, тресавища, несъществуващи убежища отвъд крайните квартали. Развалини, боклуци, отломки. Леговища на всякакви корабокрушенци.
Екстремно натягане на черната дупка. Дива и хаотична енергия. Чувства, готови да избухнат. Предел, предизвикателство, преодоляване. Натрупване, напрежение, освобождаване. Спукани гуми. Тела с усти, размекната почва под краката, крилати трепети.
„Нощ“ е съвременен спектакъл, в който трима изпълнители от Португалия и един DJ прекрачват в мрака, за да търсят просветление. Този изключително физически, но същевременно и силно емоционален танц оспорва нашите изразни средства и естетика, дълбае в полето на импровизацията и избухва неочаквано, диво на сцената.
Защото през нощта зрънцето на идеите покълва най-добре. Неслучайно в мрака португалският поет Ал Берто открива тайната на писането. Първоначално артистите от Circolando възнамеряват да посветят спектакъла на неговото творчество – крайните квартали и ъндърграунда, вселената му от въпроси, онази специфичната светлина и озарение, видима единствено за онези, които не спят. Но след това нощта ги отвела по друг път.
НОЩ не се препоръчва за лица под 16 години.
“Бездната е ярка линия между нощта и здрача.”
– а някога бяхме двама приятели и куче
само за нас беше светът
– избягахме
– с порива на сърцето до пръстите
– нощ е
нека помълчим за малко
да забравим колко е часът
сега е време за мечтите
НОЩ
НОЩ, мощен, значителен и разбираем спектакъл, развива диалог между метафизичните отражения на светлината и мрака. Виждаме и естетически, и поетичен ход от страна на Circolando, възпламеняващи декори, невероятна музика – един спектакъл – плод на много работа и необикновени усилия, изпълнен до краен предел с движението и езика на тялото.
Драматургическото напрежение присъства през цялото време, но има и моменти, които ни смутиха до краен предел.
– Мануел Сесма Санц, Artezblai
CIRCOLANDO
Circolando е мултидисциплинарна компания, основана от Андре Брага и Клаудиа Фигередо през 1999-а година. Спектаклите им съчетават танц, цирк и театър с куп други изкуства – поезия, визуални изкуства, музика и видео. Първоначалното увлечение на артистичните директори по цирка обяснява името на трупата. Днес в постановките им доминира идеята за циркулация във времето и пространството – изборите, които правим, за да открием непознати територии и пространства.
През годините трупата работи активно с някои от най-престижните институции в Португалия, както и с множество артисти в областта на изпълнителските изкуства. Техни спектакли са представени по целия свят, включително в Испания, Франция, Белгия, Италия, Германия, Великобритания, Мароко, Аржентина, Бразилия, Южна Корея, Китай и други.
Circolando творят в бившата електроцентрала на Порто – Freixo, провеждайки и множество обучителни и резидентски програми. Мястото се нарича Център за подкрепа на културните предприятия или CACE Cultural do Porto.
Продължителност: 90 минути
Създатели: Андре Брага, Клаудиа Фигередо, Пауло Мота, Рикардо Мачадо
Режисура: Андре Брага
Драматургия: Клаудиа Фигередо
Интерпретация: Андре Брага, Рикардо Мачадо, Ана Изабел Кастро
DJ и звуково моделиране: Андре Пиреш
Пластика: Андре Брага, Нуно Брандао, Сандра Невес
Светлинен дизайн: Франсиско Таварес Телес
Техническа координация: Жоао Абрю
Продукция: Анна Карвальоса (режисура), Клаудиа Сантош
Фотография: Жозе Кардейра, Пауло Пимента, Лорен Маганете, Жозе Фраде, Пауло Пачеко
Графичен дизайн: Елза Оливера
Копродукция на: Circolando, Общински театър Порто, Театър “Сао Луис”, Centro Cultural de Ílhavo
Творческа резиденция: Център за култура, Гафаня да Назаре; Общински театър Campo Alegre, Порто
С подкрепата на: Държавен секретариат по културата на Португалия
Други партньори: IEFP / Cace Cultural do Porto
Снимки: Jose Caldeira и Paulo Pimenta
ATMA
ATMA е копродукция на ONE DANCE WEEK,
Big Story Performing Arts Services
Centre Cívic de la Barceloneta – Барселона
Мислим, че сме победили природата и първичните инстинкти. Че сме най-възвишеният животински вид. Че сме стъпили на върха на хранителната пирамида. По-силният винаги побеждава, нали така. Господствайки в комфортната си зона, вече не намираме време и място за онова, което винаги ни е давало покой. Оказа се, че сме скъсали естествената връзка с останалия жив свят. В ATMA човекът и животното са обединени в непрекъснато променящ се организъм, който разказва истории за оцеляването, уязвимостта, жаждата да доминираш…
Вплитайки тела, артистите пресъздават метаморфозата на бръмбара, мъдростта на свещения слон, тотемните животни, които древните шамани са почитали, и снежния леопард Panthera uncia, (още барс, ирбис), който оживява чрез техники от китайското бойно изкуство Винг-чун. Хищникът първо ще преследва барал (хималайска синя овца), за да се нахрани, а след това на свой ред ще бъде преследван от човека, който иска главата му за стенен трофей, а козината – за дреха.
ATMA е демонстрация на отношението на човешката раса към живата и неживата природа, без да спестява варварствата, които й причиняваме. ATMA е покана да сe вслушаме в своето вътрешното аз. „Atma” в хиндуизма е съставката, с която всичко е създадено – себепознанието, осъзнаването на живота, достигането до най-съкровените пластове на душата.
Изгряващите гръцки артисти Дана Димитриади и Дионисиус Аламанос ще ни отведат в загадъчно пространство, където превъзходството на хората над животните не съществува. Това може и да е утопия, но целта на двамата танцьори е поне да опитаме да си я представим. А ако все пак може да се сбъдне?
НАГРАДИ
XL награда за продукция, Conny Janssen Danst и Club Guy & Roni от международното състезание за хореографски дуети в Ротердам, 2018
ATMA
Докато хората продължават да унищожават безмилостно останалите живи същества, никога няма да постигнем добро здраве и мир. Докато хората убиват животни, те ще се избиват и един другиго. Този, който сее смърт и болка, не ще пожъне никога радост и любов. – Питагор
Целта ми е проста. Всичко, към което се стремя, е да свържа отново хората с животните. Да събудя онези чувства, онази логика, която бе погребана, подтисната от нашето общество в глобален план. – Гари Юрофски, активист за правата на животните и вегетарианството
ATMA е първият цялостен спектакъл на Дана Димитриади и Дионисиус Аламанос въз основа на едноименната им танцова миниатюра. Uncia е 10-минутен дует, завършен през 2016-а година и представен в Гърция и няколко международни фестивали.
Дана и Дионисиус са новоизгряващи артисти, които обединяват съвременен танц, гръцка естетика и силни послания за необходимостта от това човечеството да бъде по-загрижено за околната среда, за бъдещето на всички. Подчинявайки творческата си работа на тази важна кауза, двамата обещават в скоро бъдеще да се наредят сред най-ярките представители на своето поколение в Гърция.
ДИОНИСИУС АЛАМАНОС
Роден в Атина и израснал на остров Занте (Закинтос), Дионисиус Аламанос започва образованието си в Училището за музика и изкуства на Йонийските острови в ранна възраст. Заедно с творческите си търсения по отношение на движението на тялото, той експериментира с различни стилове от уличните танци. По-късно завършва Националното танцово училище в Атина. Като артист на свободна практика Аламанос сътрудничи с Hellenic Dance Company като танцьор и асистент – хореограф в продукцията на хореографа Антон Лахки No more Fairytales’. Аламанос е работил и с Cocoon Dance Company в Германия.
Изпълнява откъс от Vertical Road’ на известния британски хореограф Акрам Кан, а в последствие става част от компанията му. Аламанос пътува заедно с трупата на Akram Khan Company на турне с известния спектакъл “Chotto Desh’’, заедно с режисьора Сю Бъкмастър.
ДАНА ДИМИТРИАДИ
Дана Димитриади е родена в Атина и завършва Националното танцово училище в гръцката столица. Като част от Hellenic Dance Company, тя участва в спектакъла Open Frontiers, представен в Концертна зала – Атина и фестивала Athens Epidaurus, по хореографии на Акрам Кан, Антон Лахки и Марта Греъм.
През 2014-а година Дана участва в Panorama, представен в New York City Hall и Одеон на Ирод Ати – каменния театър на южния склон на Акропола, създаден в сътрудничество с Martha Graham Dance Company. В Лондон изучава репертоара на Акрам Кан, включително “Kaash’’ и “iTMOi’’. Между 2015-а и 2016-а година тя се присъединява към малтийската компания ZfinMalta Ensemble.
Продължителност: 50 минути
Идея и изпълнение: Дана Димитриади и Дионисиус Аламанос
Директор репетиции: Костас Хрисафидис
Музикален композитор: Константин Скурлис
Светлинен дизайнер: Панайотис Манусис
Костюми: Вая Николакопулу
Продуцент и мениджър: Николас Рикини
Копродукция на Big Story Performing Arts Services, Centre Cívic de la Barceloneta – Барселона, ONE DANCE WEEK
С подкрепата на Centre Cívic de la Barceloneta – Барселона, L’Estruch – Fàbrica de Creació, Концертна зала Атина – Megaron и ONE DANCE WEEK
Снимки: George Anastasakis
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
ПЪРВА СРЕЩА
Вечер на корейските хореографи включва [ДЕМОНИ] на Джин А Ким и ПЪРВА СРЕЩА на Ин Со Лий. Двете представления са с комбиниран билет, а общата им продължителност е 60 минути. Между миниатюрите има антракт, но публиката ще трябва да остане на местата си.
ПЪРВА СРЕЩА
Всичко в живота ми започва от “мен”. Когато призная и приема себе си, такъв какъвто съм. Това е първият ден от един ценен живот.
В ПЪРВА СРЕЩА един артист се запознава наново със себе си. Това може би изглежда лесно, но дали наистина е така?
Ин Со Лий е един от най-техничните и популярни корейски хореографи. Досега спектаклите му са представени на значими световни фестивали, сред които Festival Fringe (Единбург), Internationale Tanzmesse NRW (Дюселдорф) и Daegu Dance Festival (Тегу, Корея). Моноспектакълът “ПЪРВА СРЕЩА“ е видян в Сеул, Пекин, Унгария, Чехия и още държави.
НАГРАДИ
Голяма награда – A Tánc Fesztiválja – Веспрем, Унгария, 2018
Награда “Най-добър солов спектакъл/ дует” и Награда на танцовите критици – Seoul International Choreography Festival – Сеул, Корея, 2017
ИН СО ЛИЙ
Роден през 1982-а година, хореографът Ин Со Лий завършва Корейския национален университет за изкуства, където понастоящем е водещ преподавател по танц от 8 години. Между 2003-а и 2004-а година той е част от холандската танцова трупа Mio Greco & Pc и участва в множество международни фестивали. След като се завръща в Корея, Ин Со Лий се присъединява към танцовата трупа LDP (Laboratory Dance Project), където работи до 2013-а година. Днес той е артистичен директор на компанията за съвременен танц Edx2.
Професионалната му кариера започва с уличните танци. Търсейки начини да освободи тялото от ограниченията, Лий се обръща към съвременния танц, актьорското майсторство, пантомимата и други изкуства. Неговите спектакли са описателни и въздействащи. Те разказват истории чрез драматургия и танцувални техники на синтез и отчуждаване на тялото. Известен с високото качество на неговите хореографии, Ин Со Лий допринася за културното разнообразие на съвременната сцена в над 40 града от 25 страни по света досега.
EDX2 CONTEMPORARY DANCE COMPANY
През последните години компанията печели престижни отличия, сред които Златната награда на Международното състезание по балет и хореография в Пекин (2011) и призът за „Най-добра хореография“ на Танцовия фестивал в Тегу, Корея (2013).
Продължителност: 20 минути
Хореограф и изпълнител: Ин Со Лий
Продукцията на: EDx2 Contemporary Dance Company
[ДЕМОНИ]
Вечер на корейските хореографи включва [ДЕМОНИ] на Джин А Ким и ПЪРВА СРЕЩА на Ин Со Лий. Двете представления са с комбиниран билет, а общата им продължителност е 60 минути. Между миниатюрите има антракт, но публиката ще трябва да остане на местата си.
[ДЕМОНИ]
Насилие изригва от околните, снаряди от лоша енергия свистят около мен. Отново. Тръните поникват върху теб, вътре в теб, наострят бодли все повече и повече, тържествено показвайки се на света.
[ДЕМОНИ] е миниатюра, вдъхновена от мистичния традиционен корейски танц Salp’uri. Той е изпълняван и усъвършенстван в продължение на векове за прокуждане на зли духове, проклятия и черна енергия. Целта на танца е да възвърне вътрешния мир на живите и да успокои душите на мъртвите. Днес Salp’uri се смята за едно от най-развитите и популярни творчески достижения на корейския народен танц.
[ДЕМОНИ] се изпълнява от трима корейски танцьори и впечатлява с естетични костюми и форми на движение.
Джин А Ким
Джин А Ким е дългогодишен член на Cheonan City Dance Company в Чеонан, Южна Корея. Тя завършва Университета Данкук с докторска титла, а понастоящем води класове там, както и в Колежа по изкуства в Сеул.
JuBin Company
JuBin Company е международна артистична формация, в която участват творци с различна насоченост – танц, пърформанс, фотография и други. Продукциите им са силно повлияни от корейския традиционен танц.
Джи-бин Ким
Носител на наградата ACT-BAD PRIZE от Фестивала в Билбао, Испания, през 2016-а година, Джи-бин Ким участва в множество международни съвременния театрални и танцови спектакли, както и в комуникационни проекти, свързани с визуални изкуства и фотография.
Продължителност: 20 минути
Хореография: Джин А Ким
Фотография и визуална комуникация: Джи-бин Ким
Изпълнители: Джин А Ким, Джи На Ким, Хюн Джун Нох
ФОКУС ЛИТВА: ГОДОС
ФОКУС ЛИТВА: ГОДОС е спектакъл в две части
Думата „godos” отдавна е изчезнала от разговорния литовски език. Време е да оживее на сцената чрез изкуството на танца. Едноименният спектакъл от две части, дело на литовски и норвежки хореографи, е плетеница от минало, настояще и бъдеще – свят, в който се смесват женска чувствителност, митологични създания и видения от бъдещето.
AURA Dance Theatre и Бируте Летукайте, която е сред водещите хореографи от Литва, пресъздават „godos”, извиквайки популярни митове от балтийската страна. Какво се крие под козината на омагьосания върколак? Какви заклинания хвърлят днешните вещици? Кой носи късмет, ако вече не вярваме в добрите малки феи?
Танцьорите се движат във фигури, композиции и ритъм, напомнящи тракането на тъкачни станове. Преплитат се нишки, цветни като живота, и водят до размисли за това кои сме днес и кои ще бъдем утре. Защото макар да не се назовава, „godos” все още битува в чувствата и спомените на хората.
Интерпретацията на думата като „песен на сърцето“ вдъхновява норвежките хореографи Анне Екенес и Пиа Холден от Panta Rei Dance Theatre. В двете части на спектакъла музиката е различна, но авторът й един и същ – Антанас Ясенка, известен с композициите за театрални продукции в Литва и зад граница.
ГОДОС е част от ФОКУС ЛИТВА – програма от 3 съвременни литовски спектакъла, курирана от Gintarė Masteikaitė от Lietuvos šokio informacijos centras. Останалите спектакли, които може да видите са GAME OVER от Low Air Urban Dance Theatre (13 октомври) и СЪВРЕМЕННО? от Menų spaustuvė/ Arts Printing House (14 октомври).
НАГРАДИ
Бируте Летукайте – две награди Golden Stage Cross за хореография и принос за развитие на съвременното танцово изкуство в Литва
ГОДОС
Класната, прецизна и хармонична танцувална техника е жокерът на AURA Dance Theatre. Втората част на ГОДОС представя дехуманизирана хореография по швейцарски часовник. Скорост, координация, контрол, динамика, синхронизация – всичко това отриваме в ГОДОС.“ – Кристина Апанавичуйте, www. m-puslapiai.7md.lt,
Страхотно! Прекрасно! Нямам думи да опиша чудото, което видяхме тази вечер. Благодаря, звезди. Че вдъхновявате. Поздрави и трилиони благодарности – Волф-Екарт Дитрих, германски органист
AURA DANCE THEATRE
AURA Dance Theatre е една от трибуните на съвременния танц в Литва. Танцовото студио е основано през 1980-а година по идея на Бируте Летукайте, а през 1995-а година е регистрирано като Градски театър на Каунас, втория по население град в Литва и бивша столица на страната. През годините трупата създава и оформя облика на съвременния танц в балтийската държава, като печели над 50 национални и международни награди. Студиото посреща и подготвя редица признати танцови професионалисти, а понастоящем продължава да се ръководи от Бируте Летукайте.
Трупата на AURA участва в международни проекти и сътрудничи с литовски и чуждестранни артисти от различни сфери на изкуството. От 27 години AURA Dance Theatre организира международния танцов фестивал “Aura” в Каунас. Това е най-старият и един от най-значимите танцови форуми в Литва, а също и неразделна част от градската култура в Каунас. Събитието се посещава не само от местната публика, но и от литовски и чуждестранни любители на танца, професионалисти и програматори. Фестивалът се спонсорира от Министерство на културата на Република Литва и от Община Каунас.
Продължителност: 70 минути / две части с антракт
Хореографи: Първа част – Анне Екенес, Пиа Холден (Panta Rei dance theatre, Норвегия), Втора част – Бируте Летукайте (Литва)
Композитор: Антанас Ясенка
Асистент драматургия: Силвия Чижайте – Рудокиене
Светлинен дизайн: Владимирас Серстабойевас
Костюми: Том Бара, Coal Design Studio
Автор на видеопрожекции: Саулюс Палюкас
Изпълнители: Клара Джиамбино, Киара Корбета, Ема Сенкувиене, Ерик Зарконе, Марин Фернандес, Мей Чен
С подкрепата на: EEA Grants
Снимки: Marcin Śmieszek и Ramutės Stakėnienės
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
ФОКУС ЛИТВА: GAME OVER
Преди малко повече от век е роден Хулио Кортасар – писателят, създал правилата на игрите с въображението. Днес магическият реализъм владее доста територии отвъд книгите, а две от многобройните му полета за изява са компютърните игри и съвременната сцена. Точно тях обединява литовският колектив за градски танцов театър LOW AIR, вдъхновен от богатото литературно наследство на аржентинеца. Прескачайки от едно ниво в друго, двамата герои в GAME OVER се изправят пред неочаквани предизвикателства и фантастични сценарии. Включително и в капана на един син пуловер – препратка към известния разказ на Кортасар за мъжа, заклещен в любимата му връхна дреха.
С минималистични декори и контрастна динамика, дирижирана от барабани и електронна музика, спектакълът поставя зрителите на ръба на действителността и художествената измислица. Всичко може да се случи. Ако това е играта, приемате ли да се включите?
GAME OVER е част от ФОКУС ЛИТВА – програма от 3 съвременни литовски спектакъла, курирана от Gintarė Masteikaitė от Lietuvos šokio informacijos centras. Останалите спектакли, които може да видите са ГОДОС от Šokio Teatras Aura (12 октомври) и СЪВРЕМЕННО? от Menų spaustuvė/ Arts Printing House (14 октомври).
НАГРАДИ
Golden Stage Cross Award за най-добър танцов спектакъл в Литва, 2016.
Награда на Асоциацията за съвременен танц на Литва за хореография, 2016
GAME OVER
Това беше страхотно – толкова много страст и чувственост, и виртуозност в телата, и хумор, и ирония. Сякаш сънувах едновременно картини на Рене Магрит, компютърни игри и рейв партита, а Хулио Кортасар, както обещаха, също беше тук. – Оля Жук, Филмов център „Довженко“, Украйна
Естетично, точно, завършено. Колективната работа е навярно тайната рецепта, така че образите, музиката и движенията да образуват хармонично цяло. – Года Дапшите, dance.lt
LOW AIR VILNIUS CITY DANCE THEATER
LOW AIR е иновативна компания за градски танцов театър, представяща по-младото артистично поколение в Литва. Съчетавайки елементи от градския и съвременен танц в своите произведения, колективът внася нови форми и синтез на съвременната сцена в Литва. Хореографите Лауринас Закевичюс и Айрида Гудайте основават първия танцов театър в страната, за да отключат скрития потенциал на градските танци и да запознаят с тях местната публика.
LOW AIR дебютират със спектакъла „Feel Link“ в програмата за млади артисти на Arts Printing House през 2011-а година. Отразяваща недоловимите чувства в съвременното общество, постановката е номинирана за най-голямата награда в областта на изпълнителските изкуства в Литва – Golden Stage Cross Award. През 2014-та година Айрида и Лауринас печелят отличието за най-добра хореография за втората им сценична творба – “Home Trip”, смесица от танц, театър и музика.
Айрида Гудайте
Айрида Гудайте е професионален танцьор с магистърска степен по танцово обучение от Университета за образователни науки във Вилнюс.
Лауринас Закевичюс
Лауринас Закевичюс е социален педагог и насочва творческия потенциал на танца към социална реинтеграция на младежи.
Продължителност: 55 минути
Идея: Лаурина Лиепайте, Айрида Гудайте, Лауринас Закевичюс
Хореография и изпълнение: Айрида Гудайте и Лауринас Закевичюс
Композитор и музика на живо: Адаc Гецевичюс
Сценография: Лаурина Лиепайте
Светлинен дизайн: Повилас Лауринайтис
Премиера: 3 Декември 2016, Arts Printing House, Литва
Снимки: Laura Vanseviciene
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
ФОКУС ЛИТВА: СЪВРЕМЕННО?
Колкото повече го гледаш, толкова повече не го разбираш. Що е то? Тримата изпълнители във ФОКУС ЛИТВА: СЪВРЕМЕННО? иронизират творческия процес, гилдията и танцовата сцената в родната им Литва. От първите хореографски хрумки до дребните детайли по костюмите, на показ и на прицел е онова, което обикновено остава скрито зад кулисите. Злободневия от репетиционните зали, клиширани движения, досадни разговори и смешни ситуации… да не забравяме, че иронията също е изкуство, само трябва да я разпознаеш.
Какво представлява съвременният танц, наистина? Как се създава едно такова представление? Кои са задължителните му елементи? Зрителите разбират ли посланието? Трябва ли то да им се обяснява? Най-добрият отговор може да дойде от танцовите артисти. Не когато говорят, а когато действат. Не като демонстрират умения, а като осмиват сами себе си.
СЪВРЕМЕННО? е част от ФОКУС ЛИТВА – програма от 3 съвременни литовски спектакъла, курирана от Gintarė Masteikaitė от Lietuvos šokio informacijos centras. Останалите спектакли, които може да видите са ГОДОС от Šokio Teatras Aura (12 октомври) и GAME OVER от Low Air Urban Dance Theatre (13 октомври) и СЪВРЕМЕННО?
НАГРАДИ
Golden Stage Cross – Феномен в изпълнителските изкуства, Литва, 2013
СЪВРЕМЕННО?
Спектакълът се препоръчва на хора, които се страхуват от или не харесват съвременния танц. Още повече се препоръчва на публиката във възхита от това изкуство. Не съветвам да го гледат хора без чувство за хумор и ирония – Года Дапшите, Magazine 370
Тук няма да откриете много последователност в разказа, нито брилянтни хореографски решения. Може би точно „земното“ и „човешко“ качество на спектакъла привлича зрителите. Освен това, усмивките на изпълнителите вършат страхотна работа. – Угне Качкаускайте, Menų faktūra
Добрият пародиен спектакъл трябва да включва четири елемента – да разсмее публиката; да я изненада със сценария, пародията да бъде по-добра и с по-високо качество от оригинала; и да не се свежда до подигравка или самоцелно търсене на публичност. СЪВРЕМЕННО? отговаря на всички тези критерии. – Ернестас Парулкис, kauno.diena.lt
Агне Раманаускайте
Тя е танцьор, актьор и преподавател, а в последно време се изявява успешно като хореограф. Агне изучава съвременен танц в Литовската театрална и музикална академия, която завършва през 2009-а. Участва в различни танцови работилници и ателиета, развивайки своите професионални умения.
Мантас Стабачинскас
Като един от най-известните танцьори в Литва, а също преподавател и хореограф, Мантас Стабачинскас може да се похвали с 16-годишна кариера, повече от 30 авторски сценични роли и творчески колаборации с хореографи от цял свят. В продължение на 11 години той е част от Aura Dance Theater, а понастоящем работи на свободна практика и продължава да преподава.
Паулюс Тамоле
Познат повече като театрален и телевизионен актьор, Паулюс Тамоле също наскоро дебютира на съвременната танцова сцена като хореограф. Досега е развил и представил 10 роли в постановки на различни сцени, като междувременно работи в сътрудничество с известни театрални режисьори, сред които Йонас Вайткус, Оскарас Коршуновас, Яна Рос и други. Кариерата му започва в трупата на Националния драматичен театър на Литва, където постъпва през 2005-а. Три години по-късно е номиниран в категорията „Най-добър млад артист“ на театралните награди в Литва.
Заедно с Агне и Мантас, негови дългогодишни сценични партньори, участват в програмата за млади артисти “Open Stage’13” на Arts Printing House с ироничния танцов спектакъл СЪВРЕМЕННО?. За последните няколко години продукцията е представена в повече от 10 европейски държави, както и в Китай.
Първата държава от турнето ни беше Естония. Публиката там беше наистина интересна. По време на спектакъла хората ни гледаха без никакви емоции, но накрая дойдоха при нас да се запознаем и да поговорим. Същото се случи и в Берлин – половината от зрителите останаха след представлението. Беше наистина неочаквано, но много приятно. – П. Тамоле
Продължителност: 60 минути
Идея, хореография и изпълнение: Агне Раманаускайте, Мантас Стабачинскас, Паулюс Тамоле
Драматургия: Сигита Ивашкайте
Светлинен дизайн: Повилас Лауринайтис
Снимки: Matvejevas, Ā.
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
#minaret
21 септември19:30 - 20:30
OMAR RAJEH | MAQAMAT (ЛИВАН)
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
【K(-A-)O】& [ЛЮБОВ]
22 септември19:30 - 20:00
КЕНДЖИ ШИНОХЕ (ЯПОНИЯ)
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ
28 септември19:30 - 21:00
29 септември19:30 - 21:00
ДИМИТРИС ПАПАЙОАНУ (ГЪРЦИЯ)
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
ИЗВЪНРЕДНО: ВЕЛИКИЯТ УКРОТИТЕЛ
30 септември17:30 - 19:00
ДИМИТРИС ПАПАЙОАНУ (ГЪРЦИЯ)
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
НОЩ
5 октомври19:30 - 21:00
CIRCOLANDO (ПОРТУГАЛИЯ)
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
ATMA
6 октомври19:30 - 20:20
ДАНА ДИМИТРИАДИ И ДИОНИСИУС АЛАМАНОС (ГЪРЦИЯ)
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
ПЪРВА СРЕЩА
7 октомври19:30 - 20:30
ИН СО ЛИЙ (КОРЕЯ)
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
[ДЕМОНИ]
7 октомври19:30 - 20:30
ДЖИН А КИМ (КОРЕЯ)
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
ФОКУС ЛИТВА: ГОДОС
12 октомври19:30 - 20:40
AURA DANCE THEATRE (ЛИТВА); PANTA REI DANCE THEATRE (НОРВЕГИЯ)
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
ФОКУС ЛИТВА: GAME OVER
13 октомври19:30 - 20:30
LOW AIR VILNIUS CITY DANCE THEATER (ЛИТВА)
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив
ФОКУС ЛИТВА: СЪВРЕМЕННО?
14 октомври17:30 - 18:30
ARTS PRINTING HOUSE (ЛИТВА)
Дом на културата "Борис Христов", Пловдив